Stromy a lidé

(Od dopisovatele z kraje Komenského)

Denně je míjíme, denně dýcháme s nimi stejný vzduch a připadají nám všední a obyčejní... Stromy!

Chováme se k nim téměř přezíravě, stejně jako příkladně ke světlu či vodě. Avšak jen málo z lidí, včetně milovníků přírody, si uvědomuje celou tu míru pokladu, které stromy svým bytím poskytují. Ano, je z nich ovoce, dřevo, nástroj, ozdoba či finanční zisk... ale není to poněkud málo?

Avšak to málo je především v našich srdcích a také v našem myšlení. Již děti se učí, že stromy také dýchají, vytvářejí kyslík, vypařují vodu, vytvářejí mikroklima v krajině a také poskytují nektar a pyl a domov pro mnohý potřebný hmyz, ptáky a zvířata.

Jen málokdo si uvědomí, že jsou živými bytostmi, se svým cítěním a potřebami. Pro nás obdařeni nepochopitelnou inteligencí v podobě jistých jemných energií a biopolí. Nu můžete si říci, to jsou jen takové řeči pro děti a nadšence. Ale ... tak jako je dojem z přítomnosti jiného člověka, tak jej má každý při vnímání stromu.

Jak se cítíte, příkladně, při pohledu na zmrzačenou lípu ve městě anebo na ořezané lípy u kostelů. Nebo u líp u silnic. Jak je Vám, když jedete kolem vykáceného stromořadí topolů. Či jak u mizících ovocných stromů kolem silnic anebo u mýtiny po těžbě. Asi se cítíte ne moc dobře. Chybí vám jejich přítomnost. Chybí síla a vznešenost vzrostlých statných stromů, které "nenápadně" mizí. Je jedno jak si toto kácení a mrzačení my lidé zdůvodníme. Důsledek celé této skutečnosti není vůbec dobrý.

Stav stromů a lesa v krajině i obci je stoprocentním obrazem vnitřního stavu lidí. A také vzájemných vztahů. Nejsou důležité plány a normativy, vlastníci, architekti, dendrologové, lesníci, ale skutečný stav a živá působení.

Každý vzrostlý strom, ve volné krajině, lese či lidském sídlišti, je zářící osobností. A nejsou-li v krajině mohutné a zdravé stromy, nejsou ani v lidské komunitě zde žijící lidské osobnosti. A tak mýtní těžba a likvidace starších stromů, z různých důvodů, hovoří o lidech, kteří mají neúctu ke zralosti, stáří a osobnostem vůbec, tedy k moudrosti života. "Omlazování" celých porostů a alejí hovoří o kultu nerozvážného mládí, tedy nesprávné výchově a vyhraněnému uspěchanému a necitelnému smýšlení.

Naše rodná země byla ještě před tisícem let pokryta z více než 70% hlubokými lesy. Dnes je to s bídou 33%, navíc lesů nevyvážených. Naši dávní předkové projevovali úctu k životu v posvátných hájích, kde byly jako oltářní sloupy staleté mohutné duby a buky. Děti brzy z jara běhaly po zahradách a klepaly dřevěnými kladívky na stromy a povzbuzovaly jejich síly klepáním k životu. Zatímco dospělí se připravovali na jarní práce, jejichž výsledkem pak byla úroda a zachování nejen rodů, ale i možnosti vývoje lidství. Než vstoupil hospodář do lesa, uklonil se a požehnal lesu. Sáhl na půdu a bez speciálních rozborů nahlédl čichem a pohledem na úrodnost prsti. Věděl od svých otců a z působení sil přírody, že stromy a rostliny dělají kvalitní půdu a že laskavé upracované ruce a zdravý rozum jsou pro rostlinstvo i úrodu požehnáním. Čistily se studánky pod mohutnými stromy, aby byla k pití zdravá voda...

Citlivé srdce opět posmutní, když přijde dnes k lípě se studánkou, kde ještě nedávno stály i mohutné buky. Posmutní, když nahlédne na hospodářskou "krásu" mnoha lesů. Lesů, jejichž jemná záření jsou schopna nést mocnou léčivou sílu a jejichž stín a síla půdy pod nimi jsou kolébkou zdravé vody a tedy i zdravých lidí.

Nuže, najdou se lidé, kteří se již konečně zeptají stromů a lesa, jak jim můžeme být my prospěšní a na podkladě toho navrátit stromům a lesu jejich vznešenost a sílu?

Neboť je zákonem přírody, že jak se do lesa volá, tak se z něj i "ozývá"!

Váš Chřástal

Kopírování textů těchto stránek není dovoleno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky