Psyllium

Já osobně mám výborné zkušenosti s psylliem, které dodává firma Dr. Popov. Budu tedy psát o něm.

Co je vláknina psyllium:
Psyllium je rozpustná vláknina, která vzniká vyčištěním obalů semen jitrocele indického (Plantago ovata husk).

Jak vláknina Psyllium působí:
Psyllium zvětšuje svůj objem v trávicím traktu až 40krát. Gel, který takto vzniká, pohlcuje nadbytečnou tekutinu a prostým bobtnáním (mechanickou silou jako píst) odsouvá z traktu škodlivé zplodiny. Základem čistého organismu a nedílným kritériem pevného zdraví je totiž každodenní zdravá stolice.

Jak pomáhá:
Psyllium změkčuje stolici a zároveň zvětšuje její objem. Tím napomáhá správnému a snadnému vyprazdňování (důležité při zácpách, hemoroidech, v těhotenství, apod.).

Pokud budete užívat Psyllium nalačno, budete se po něm cítit sytější. Tohoto efektu se často využívá při redukčních dietách.

Účinky:
podporuje správný metabolismus tuků, zvyšuje denní spotřebu vlákniny a pomáhá udržovat
správnou hladinu cholesterolu
k celkovému ozdravení organismu
vynikající prostředek při očistných kúrách
při očistě lymfatického systému (zduření uzlin)
účinný prostředek při nadváze a obezitě
omezuje pocit hladu (má téměř nulovou energetickou hodnotu)
výborný nenávykový prostředek při zácpě i průjmu (vhodný i pro těhotné, kojící ženy a děti od 3 let)
díky správnému zažívání pomáhá odstranit kožní potíže (lupénku, ekzémy, akné aj.)
celkově zlepšuje kvalitu pleti a její pěkný vzhled
zmírňuje únavu, stres a migrény, vyvolané nedokonalým vyprazdňováním
změkčuje stolici a zmírňuje bolestivé potíže při vylučování (při výskytu hemeroidů)
skvěle očišťuje trávicí trakt, snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku
zmírňuje svědivost v anální oblasti
chrání sliznice žaludku a střev při překyselení
vytváří vhodné podmínky pro osídlení střeva příznivě působícími mikroorganizmy
přispívá k celkovému ozdravení střevní mikroflóry (při kandidóze, po používání antibiotik apod.)
vysoce účinné při zvýšené hladině cholesterolu a cukru, neobsahuje cukry ani tuky
velmi se osvědčuje při alergiích

Pomáhá předcházet:
tvorbě žaludečních a dvanáctníkových vředů
tvorbě střevních polypů
vzniku žlučových a močových kaménků
zvýšenému krevnímu tlaku
cévním a srdečním potížím
skleróze (do jisté míry možná i Alzheimerově chorobě)
artrózám (omezením tvorby kyseliny močové a jejích solí)

SLOŽENÍ:
Plantago ovata - vyčištěné obaly semene jitrocele indického
Psyllium (Jitrocel indický - Plantago ovata) je rostlina s nenápadnými květy a krátkými listy porostlými jemným chmýřím. Vyskytuje se hlavně v Indii, ale také v Iráku, Pákistánu a Austrálii.

K léčení se využívá hlavně osemení (vyčištěné obaly semen - Plantago ovata husk), která jsou nejbohatší na rozpustnou vlákninou.

Psyllium - nejkvalitnější surovina pochází z Indie.

Upozornění:
Psyllium horší kvality může vyvolávat alergickou reakci.

Při užívání Psyllia je nutné přijímat větší množství tekutin a dodržovat dostatečný pitný režim!

Psyllium - stoprocentně přírodní, nenávyková rozpustná vláknina, vzniklá vyčištěním semen obalů Jitrocele indického. Neobsahuje barviva, konzervační látky ani chemické přísady. V indické ajurvédě (tradiční indické medicíně) se užívá přes 2 tisíce let. Psyllium dokáže již po několika dnech užívání navodit správnou hustotu stolice a není návykové. V trávicím traktu zvětšuje až 40 × svůj objem. Vzniklý gel pohlcuje nadbytečnou tekutinu a prostým bobtnáním - mechanickou silou jako píst - odsouvá z trávicího traktu škodlivé splodiny. Potenciální škodlivé (jedovaté a rakovinotvorné) látky jsou ve střevech gelem absorbovány a snižuje se tak jejich kontakt se sliznicemi žaludku a střev. Nabobtnáním Psyllia vzniká pocit "falešného zasycení" a zmenšuje se touha po jídle, což je důležité při snižování nadváhy.

Každodenní zdravá stolice je základem čistoty organizmu a u všech bez výjimky důležitým kritériem pevného zdraví. Správná stolice je nepáchnoucí, světlejší, hustá a má konzistenci jílu. V případech, kdy stolice tato kritéria nesplňuje, je vždy na místě užití Psyllia.

Originální indické Psyllium má neutrální chuť, a proto ho můžeme přidávat téměř do všech potravin a nápojů. Lze ho např. využít jako součást cereálních snídaní, polévek, kaší, špenátu apod.

Psyllium nelze užívat:
při náhlých břišních příhodách - střevní neprůchodnosti, zánětu slepého střeva, zánětu pobřišnice, uskřinutí kýly, zánětu slinivky břišní
Pozn.: uvedené stavy se vyznačují náhlými bolestmi břicha, nucením na zvracení, zvracením, zástavou plynů
krátce po břišních operacích
při značné ztrátě tekutin (dehydrataci organizmu)

Poznámka:
Originální indické Psyllium neobsahuje lepek a je vhodné i pro vegany i vegetariány. Oproti jiným projímadlům nedráždí žaludek.

UPOZORNĚNÍ:

! Účinky zde uvedené není možné brát jako 100% funkční léčbu různých onemocnění a to ani v případě, že je v popisu toto onemocnění uvedeno! Není možné zanedbávat rady lékaře. Uvedené informace o účincích jsou čerpány ze starých herbářů, odborných publikací a v neposlední řadě se opírají o přímé zkušenosti uživatelů, se kterými jsem v kontaktu (včetně mě samotné).

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě akutních onemocnění, jako jsou například infekční onemocnění (bakteriálního nebo virového původu). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické nebo na tzv. doléčení.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě závažných chronických onemocnění, kdy by vysazení klasických léků vedlo ke zhoršení zdravotního stavu nebo ke smrti pacienta (například cukrovka, roztroušená skleróza a mnoho jiných). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě těžkých úrazů. Mohou se však používat jako podpůrná léčba k posílení těla, pro regeneraci a zhojení.