Pomáhat a chránit (nebo ne?)

Jistě všichni řidiči známe tuto značku:

... tedy, měli bychom znát. Já se přiznám - neznala jsem ji. To mě neomlouvá, řídím, mám znát. Díky této značce jsem nedávno dostala pokutu 200 Kč a další stále dál a dál dostávají. Jak k tomu dochází?

V jednom nejmenovaném městě tato značka je. Název města z diskrétních důvodů nebudu uvádět, i když lidé žijící v Uherském Brodě a jeho okolí z fotek jistě poznají, o jaké město se jedná. Já však zůstanu diskrétní a budu jej nazývat prostě Město.

Tato značka je ve Městě umístěna těsně za nepřehledným výjezdem z patrového parkoviště za poštou. Jedete-li rovně od bytovek, značka je dobře vidět (obrázek vlevo). Vyjíždíte-li však z parkoviště, ani si nevšimnete, že tam nějaká značka je (obrázek vpravo). Za prvé proto, že se v nepřehledném výjezdu soustředíte na silnici, abyste tam nevjeli v nevhodnou dobu, a nehledíte dva metry do vzduchu. A za druhé proto, že přesně v místě, kdy se zastavíte a rozhlížíte na obě strany, stojíte u více než dvoumetrové značky tak blízko, že ji máte téměř mimo dosah zorného pole.

Jela jsem na parkoviště, jehož elektronický ukazatel mi pozitivně hlásil, že je tam volno. Nebylo. Proto, že jeden ohleduplný řidič zaparkoval na dvou místech (ten samozřejmě žádnou pokutu nedostal). Vyjela jsem tedy z parkoviště a auto nechala zaparkované za naší zmiňovanou značkou. Tam, kde neustále každý den na střídačku parkují desítky aut. Ještě jsem poctivě v automatu za rohem zaplatila 20 Kč za parkovaní, které jsem měla asi na půl hodiny, a šla si vyřídit, co jsem potřebovala. Když jsem se vrátila k autu, měla jsem za stěračem lísteček, ať se dostavím na městskou policii zaplatit pokutu.

Zde mi bylo vysvětleno, že značka znamená obousměrný provoz a že od levého kraje zaparkovaného auta k pravému kraji levého chodníku (po směru jízdy) musí zůstat volných 6 metrů. A to prý nebylo. Ani když jsem parkovala naší malinkou Fábií těsně u obrubníku (ne jako na fotce, ta vznikla později jen pro účely tohoto článku). Je tedy jasné, že se tam na parkování nevejde v podstatě žádné normálně velké auto.

Také mi policista s humorem sdělil, že přede mnou již platil pokutu jeden člověk z naší vesnice, který tam také parkoval.

A teď malé zamyšlení:

POMÁHAT A CHRÁNIT
Co tato slova znamenají? Jak policie pomáhá, když vědomě nechá lidi parkovat tam, kde parkovat nesmí a pak za to vybírá pokuty, přičemž jí musí být jasné, že to řidiči nedělají úmyslně, ale pouze z nevědomosti, resp. z důvodu, že značka prostě není vidět? To, že tato nevědomost trvá roky, přece znamená jediné: že řidiči tuto značku prostě nevidí, že přehlédnou omezení parkování. Je to opravdu tak těžké místo neviditelné značky namalovat prostě na těch pár metrů obrubníku žlutý pruh? Je to skutečně jen pár metrů, klidně by se zde parkování mohlo úplně zakázat, ale hlavně viditelně. Které auto se tam vejde, aby nechalo vedle sebe ještě 6 metrů? Mini Cooper? Brouk? Velorex? Kolik takových aut po Městě jezdí?

Komu tedy policie pomáhá a co chrání? Pomáhá Městu, aby na pokutách občanů, spadajících pod Městský úřad tohoto Města, a kteří tam prostě musí čas od času jet, vybralo víc peněz do vlastní kasy? Chrání... co?

Určitě nepomáhá občanům a určitě je nechrání. To by totiž už dávno zmizela značka, kterou mnoho řidičů nevidí, a objevily se žluté pruhy, které vidí každý. A když pak u těch někdo zaparkuje, tak pak je pokuta oprávněná. Ale teď, teď není oprávněná, teď je jen chtěná. Policií? Městem?