Nashledanou

(Od dopisovatele)

Ve slovu nashledanou se zrcadlí záměr s_hledání se s někým nebo něčím, což nese zpravidla jasnou představu a kořen původu, záměru i prožívání lidského života, jehož nástrojem je i lidská řeč. Budující nebo bořící. Harmonie řeči pak spoluvytváří pochopení a ráj. Zneužívání řeči je ale jako pytel blech, který produkuje "blechy" a který se protrhl a "zablešil" svět.

Slovo vede a provází nebo, jako dnes, zejména mate a odvádí životní sílu, vitalitu. To nebezpečí je o to větší jsou-li interpretovány dějepisné záznamy soudobými odborníky a lidmi, kteří za tím vidí způsob jak silou nebo v "dobrém úmyslu" interpretovat jiným vlastní či převzaté pojetí světa. A jak bylo již v úvodním pojednání o rodné řeči sděleno, často je nezodpovědně obcházena pravděpodobnost změn původní informace či události, ať už slovním či písemným přenášením. Psychologické studie uvádějí, že celkový přenos sdělovaného prožití je v rámci celkového vjemu zastoupen 7% slovně, 38 % spočívá v barvě o tónu hlasu, 55% v "řeči těla".

Pro názornost budiž uvedena posloupnost proměn sdíleného prožití formou předávaných zkušeností ústní formou. Příkladně, v nějakém kultivovaném kmenu a rodnou řečí, živě přizpůsobenou schopnosti vnímání posluchačů. Přičemž řetězec sdělení v čase odchylme od původního živého vjemu o 5%.

100   95   90   86   81   77    74   70   66    63   60

Uvedených deset proměn snižuje věrohodnost původní informace na 60 %. Tedy hlediskem zákonů pravděpodobnosti (čili podobno pravdivé skutečnosti) je informace pravděpodobná. Jinak, mohu se jí ještě vážně zabývat.

Porovnáním s dějepisným přenosem informace, jež bývá neosobní (chybí barva hlasu a řeč těla) a prochází více jazykově znakovými transformacemi (příklad v příloze), stavem společnosti .... Přičemž řetězec sdělení v čase optimisticky odchylme od původního vjemu jen o 20%.

100    80   64   51   41   33    26   21   17    13   11

Deset proměn snižuje věrohodnost původní informace na 11 %. Tedy hlediskem zákonů pravděpodobnosti je již informace nepravděpodobná. Jinak, nemohu se jí vážně zabývat. Musím hledat věrohodnější zdroj.

Z uvedeného modelu je patrné, že lidským sdílením není možné, aby se původní událost či děj shledaly se s jejich časnou věrnou "kopií". Jednoduše - původní událost trpí, díky lidem, určitou nebo značnou proměnou. Není to prostě totéž, chybí tomu síla a forma původního života.

Na rozdíl od "knihy života", skutečné to historie, kdy niterné shledání se se "záznamem" oné události je vysoce identické a je tak kamínkem do mozaiky prožívání. I následného osobního přesvědčení se a sebedůvěry ve vědění o věci.

Slova nashledanou se vyslovují při rozloučení, kdy základem onoho budoucího shledání je opětné rozpoznání. Světlem poznání, silou niterného světla, jež je symbolizováno loučí. A hořící zářivá louč je také svítivá živost věcí, tvorů, živost nitra, které je vždy základem živého shledání. Neboť úsilí o hledání pravd je jako lučba alchymistů, jež z darů země úsilím vypreparovává to cenné, příkladně zářící zlato či světlo poznání.

Tedy:   Nashledanou!

(Lubomír Drgáč)

Příloha:

Pro doplnění lze připojit dějepisně zpracovanou tabulku tisíciletého vývoje jistých písemných záznamů (zdroj internet).


ooOOOoo

Kopírování textů těchto stránek není dovoleno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky