Citroník

Citroník je strom malého vzrůstu, velmi oblíbený pro své optimistické, svěží vyzařování. Ve 12. století prý Arabové rozšířili citroník na Sicílii. Tamní stromy dávají nejlepší éterický olej.

Citroníky potřebují hodně světla a jsou citlivé na chlad. "Nachytané sluneční světlo" také vyzařují zpátky a s ním zářivý jas, průzračné osvěžení, sílu a soustředění. Esenci získané z citronových plodů se přisuzuje mužský princip Jang. Citronová silice pomáhá udržet si zdravý rozum, sebejisté vystupování a účinné, působivé jednání.

Psychologové zjistili, že éterický olej z citronů posiluje schopnost soustředit se. V Japonsku se prováděly pokusy v místnostech se vzduchem obohaceným citronovou esencí. Počet chyb při psaní na stroji poklesl o 54 procent. Proto je citronová silice ideální k aromatizování pracoven, kanceláří a školních tříd, navíc má trvalý antiseptický účinek po dobu dvaceti dnů a například stafylokoky zabíjí už po pěti minutách.

V Anglii se citronová esence úspěšně používá v nemocnicích. Zabíjí nejen choroboplodné zárodky, ale působí také proti strachu a depresím. Citronová esence neutralizuje produkcí uhličitanu draselného úroveň kyselin v těle, to znamená, že pomáhá předcházet překyselení v důsledku přílišné konzumace masa a cukru.

Dr. Valnet, francouzský lékař, který je už po desetiletí známý jako aromaterapeut, nám dává užitečné tipy pro každodenní život:

- Mravenci utečou, když se jim do cesty položí shnilý strom.
- Měděné a stříbrné šperky lze vyčistit potřením půlkou citronu.
- Zuby zůstanou bílé, když si je budete jednou týdně čistit kartáčkem namočeným v citronové šťávě
- Skvrny od inkoustu lze vyčistit citronovou šťávou
- Pytlíček se sušenými citronovými slupkami, zavěšený v šatníku, zahání moly.


LÉČIVÉ ÚČINKY

Používané části:
plody - doba sběru celoročně

Účinné látky:
vitamíny A, B a C, kamfen, limonen, pinen, citronellol, citral, kyselina octová, kaprinová, laurová

Citroník je oslavován již v nejstarších medicínských spisech. Citronům se připisuje moc zneškodňovat nejrůznější jedy, vyhánět z těla hnilobné látky a posilovat orgány.

Již v roce 1000 př. n.l. byl citron známý v Egyptě. Egypťané si cenili kouzelné vůně jeho květů a ovládali výrobu silice z citronových slupek. Používali ji pro přípravu voňavek, které měly i desinfekční účinky. Díky vysokému obsahu vitamínu C v plodech (a také v silicích, které se z nich získávají) se zvyšuje odolnost těla vůči infekčním nemocem. Vitamín C kromě toho skutečně neutralizuje jedy a stimuluje krvetvorbu.

Citron má také tonizační účinky na krevní oběh a hodí se k léčbě křečových žil a vysokého krevního tlaku. Protože citron může podráždit pokožku, neměly by se do koupele nebo na obklad dávat více než 3 kapky. Jako zábal na lýtka snižuje horečku. Citronová esence podporuje procesy ujasňování v duševních konfliktech. Je to "rozumná silice", která brzdí emocionální výlevy, přitom však povzbuzuje veselost a podporuje sebevědomí. Citronová esence je proto účinným prostředkem při nedostatku odvahy, rezignaci, slabém soustředění a zapomnětlivosti.

(Text převzat z knihy Léčivá síla stromů od Gisely Preuschoffové, nakladatelství Ivo Železný)

Kopírování textů těchto stránek není dovoleno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky