Cedr
"To, co je lev ve světě zvířat, to cedr mezi stromy."
Susanne
Fischer-Rizziová
V biblických dobách bývalo v dnešním Libanonu ještě tolik cedru, že Šalamounův chrám byl postaven z cedrového dřeva. Celá horská pásma byla pokryta cedrovými háji, ale lidé byli příliš nenasytní po jeho rudohnědém dřevu. Egypťané z něho zhotovovali lodě, rakve a nábytek a věděli, že jeho vůně odhání hmyz. Cedrová silice tehdy sloužila i k mumifikování.
V pohoří Libanonu se nacházel "posvátný háj", ke kterému putovalo mnoho lidí, aby se na chvíli zdrželi uprostřed tohoto voňavého svatostánku a pomodlili se tam. 400 těchto stromů v těch místech stojí ještě dnes. Jejich stáří se odhaduje na 2500 let.
Keltové znali cedr pravděpodobně z některého ze svých mnoha sídlišť. Vždyť keltská kultura se vyskytovala od Ruska po Portugalsko, od maloasijské Galatie až na sever Skotska.
Keltové určili za dny cedru 14. až 23. srpen a 9. až 18. únor.
LÉČIVÉ ÚČINKY
Používané části:
silice získávaná parní destilací z dřevěného odpadu z cedru
atlantského z Maroka
Účinné látky:
cedren, cedrol, cedranol, thujon, kuparen, vidorol, terpeny
aj.
Cedr je s oblibou používán v aromaterapii. Esence zahřívá a harmonizuje jako všechny jehličnany. Kromě toho působí cedrový olej antisepticky, fungicidně a uvolňuje hleny.
Zkušení aromaterapeuti ho nasazují při zánětech močového měchýře, padání vlasů, lupech a nemocích dýchacích orgánů. Cedrová silice zde uvolňuje křeče a hleny. Neměla by však být používána v těhotenství, protože působí jako abortivum (látka vyvolávající potrat).
Cedrová silice odpuzuje hmyz a jako obklad pomáhá proti akné a mastné pleti. Éterický olej z tohoto stromu je neocenitelný v aroma lampě ve chvílích hlubokého uvolnění, jako prostředek proti strachu a stresu. Cedrový olej posiluje a utěšuje.
V knize, ze které je převzat tento text, je také Pohádka o cedrovém stromě.
(Text převzat z knihy Léčivá síla stromů od Gisely Preuschoffové, nakladatelství Ivo Železný)