Bylinky už neléčí, ať žije chemie!
Dne 14.12.2012 vešlo v platnost Nařízení Komise Evropské unie 432/2012, kterým se zřizuje seznam schválených zdravotních tvrzení při označování potravin jiných než tvrzení o snížení rizika onemocnění a o vývoji a zdraví dětí.
Jinými slovy - bylinky a veškeré přírodní produkty mají jen ty účinky, které schválí Evropská unie.
Zkušenosti lidí za stovky a tisíce let zpět, kdy se přírodní produkty používaly k úspěšnému léčení nebo ulevování od nemocí a bolestí, jsou jen výmysly a šarlatánstvím. Jak se vyjádřil prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek - nic jiného než kozí bobky (na titul TCM).
Že to někomu opravdu pomohlo? Nesmysl, placebo...
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) kontroluje
mimo jiné i naplňování tohoto nařízení. Reflektuje na udávání, dokonce i
anonymní. A dovedla to k dokonalosti formulářem umístěným na svých
stránkách. Proč by se udavači měli namáhavě vypisovat s emailem, když
mohou na stránkách SZPI vyplnit jednoduchý formulář a klidně zaškrtnout
políčko, že chtějí zůstat v anonymitě?
Takže až mě nějaký e-shop naštve, protože já jsem objednala v pondělí večer a ono to u mě v úterý ráno ještě nebylo, tak jednoduše vyplním anonymní formulář na stránkách SZPI, vymyslím si něco, co ten e-shop třeba nemá v pořádku a třeba tam SZPI nakonec něco najde. Žáhu jsem si zchladila, a aby to bylo úplně dokonalé, zásilku od e-shopu nakonec nepřeberu, nechce se mi. Že e-shop již poště zaplatil nemalé poštovné, které se mu nikdy nevrátí, mě nezajímá.
Možná že ten e-shop bude mít nakonec všechno v pořádku, ale proč jim trochu nezvednout mandle? Kontrola totiž není nic příjemného.
A navíc mohu být úplně v klidu, protože já neudávám. Já jen "podávám Podnět ke kontrole".
Od 14.12.2012 tedy platí, že každý prodejce přírodních
produktů, ať už v kamenném obchodě nebo na e-shopu, nesmí u svých produktů
uvádět tzv. zdravotní tvrzení, která nejsou schválena v tomto nařízení a
souvisejících předpisech, nebo pokud se tato tvrzení neopírají o odbornou
studii s výsledky nebo o vlastní výzkum s výsledky. V praxi - nesmí
uvádět skoro žádná tvrzení.
Nevím, proč vešlo v platnost toto nařízení, pravdou ale je, že zákazník si výše zmíněné produkty vybírá právě na základě jejich popisků, kde se uvádí, k čemu je produkt dobrý. Že by farmaceutická lobby? Že by se nenasytný pilulkový průmysl začal bát o své koryto? Přece jen bylinky jsou zadarmo, každý si je může natrhat nebo napěstovat dle libosti a nepotřebuje k tomu někomu platit těžké peníze. A navíc - nemají vedlejší účinky. Nechce se mi věřit, že by šlo skutečně jen o zdraví konečných zákazníků a o správnou informovanost a vyloučení dezinformací.
Samozřejmě, že každý normální člověk půjde se zlomenou nohou do nemocnice. Nebude si doma přikládat jitrocelové listy. Pokud k tomuto někdo nabádá, nebo to někdo udělá, tak to jsou extrémy, podle kterých není možné měřit většinovou společnost. Ale dělat kvůli tomu zákon?
Ovšem na druhé straně není ani řešením chronické bolesti hlavy Ibuprofen, nebo řešením zácpy projímadlo. Což jsou běžné lékařské postupy v těchto případech. A jak Ibuprofen, tak projímadlo se kupují za plnou cenu v lékárnách. A mají mnoho nežádoucích vedlejších účinků, včetně vytvoření závislosti. Nebylo by lepší upravit životosprávu a jako podporu trávení zkusit třeba lněný olej a vlákninu? Bylo, ale má to háček. Jak se trpící člověk dozví, že lněný olej a vláknina jsou dobré na zácpu, když to u lahvičky oleje ani u krabičky vlákniny nemůže být napsáno?
... Naštěstí tady na těchto stánkách to napsáno být může...
Tak čtěte :-)
ODKAZY: