Brokolicový olej

Brokolicový olej se lisuje ze 4 až 5 dnů starých výhonků brokolice nebo z brokolicových semen. Tyto výhonky mají velmi silné léčivé účinky a obsahují větší podíl léčivých látek než dospělá brokolice

Brokolicový olej je využívaný především ke kosmetickým účelům, vnitřně se dá ovšem užívat také. Obsahuje sulforafan - molekulu s antioxidačnímu účinky - díky kterému je brokolice tak zdravá. Velmi dobře se vstřebává do kůže i do vlasů.

Olej ze semínek brokolice obsahuje vitamíny A, C, B a K a velké množství mastných kyselin.

Omega-3: kyselina alfa-linolenová, omega-6: kyselina linolová, omega-9: Kyselina olejová a eruková. Dále obsahuje kyselinu eikosenovou a palmitovou.

Brokolicový olej se přidává do některých kosmetických přípravků na pleť a na vlasy.


LÉČIVÉ ÚČINKY BROKOLICOVÉHO OLEJE:

Brokolicový olej obsahuje koncentrát živin a zdraví prospěšných látek, které obsahuje brokolice sama. Jeho užíváním vnitřně dodáváme svému tělu živiny, které bychom jinak získali pouze konzumací mnohem většího množství brokolice.

Za zmínku stojí zejména enzym myrosináza a indol-3-karbinol, který je důležitý zejména pro ženy. Brokolice svým složením je účinná v boji proti bakterii způsobující žaludeční vředy a zánět sliznice žaludku (Helicobacter pylori). Je bohatým zdrojem kyseliny listové, železa a vápníku, který účinně posiluje kosti. Olej z brokolice podněcuje krvetvorbu a zajišťuje výživu buněk kyslíkem.

Brokolicový olej působí proti stárnutí, pokožku a vlasy hydratuje a pomáhá proti vysoušení. Pomáhá při suché kůži, vráskách, spáleninách a oděrkách po holení a je prospěšný pro nehty a kůžičku u nehtového lůžka. Dodává vlasům mastné kyseliny a vitamíny, které jsou nutné pro jejich zdravý růst, pomáhá při roztřepených konečcích.

Tento olej je také vhodná náhrada na silikony, které se používají v kosmetických výrobcích. Stejně jako silikony pomáhají vlasům být jemnější a zářivější, ale na rozdíl od nich nevytváří na vlasech neprostupnou bariéru, která v konečném důsledku vlasu škodí. Stejně je to s líčidly a přípravky na pleť. Bariéra brání pokožce volně dýchat a tím jí škodí. Brokolicový olej tuto umělou bariéru nevytváří.

Brokolicový olej pomáhá chránit pokožku před ultrafialovým (UV) zářením a spálením od slunce. Může tedy nepřímo pomáhat v prevenci rakoviny kůže.

Kromě vitamínu A obsahuje brokolicový olej také kyselinu linolovou, která podporuje syntézu ceramidů. Ceramidy se přirozeně nachází ve svrchních vrstvách pokožky a regulují funkci kožních buněk. Kromě toho ale také vytváří ochrannou vrstvu, díky které si pokožka zachovává svou vláčnost. Díky tomu, že podporuje tvorbu ceramidu, prospívá brokolicový olej zejména pokožce starších osob a udržuje jí vláčnou a dobře hydratovanou. I toto je jeden ze způsobů jak zastavit stárnutí.

Brokolice má další esenciální mastnou kyselinu s názvem "kyselina arachidonová", což je druhá nejrozšířenější vícenenasycená mastná kyselina ve svrchní vrstvě kůže. Ta pomáhá snížit zánět, zmírnit zarudnutí a potlačit vyrážku a další zánětlivá onemocnění kůže.


UPOZORNĚNÍ:

! Účinky zde uvedené není možné brát jako 100% funkční léčbu různých onemocnění a to ani v případě, že je v popisu toto onemocnění uvedeno! Není možné zanedbávat rady lékaře. Uvedené informace o účincích jsou čerpány ze starých herbářů, odborných publikací a v neposlední řadě se opírají o přímé zkušenosti uživatelů.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě akutních onemocnění, jako jsou například infekční onemocnění (bakteriálního nebo virového původu). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické nebo na tzv. doléčení.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě závažných chronických onemocnění, kdy by vysazení klasických léků vedlo ke zhoršení zdravotního stavu nebo ke smrti pacienta (například cukrovka, roztroušená skleróza a mnoho jiných). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě těžkých úrazů. Mohou se však používat jako podpůrná léčba k posílení těla, pro regeneraci a zhojení.