Bříza

Je asi málo krásnějších věcí než po dlouhé době zimě objevit první zelené březové lístky. Tato jasně zelená barva je barvou srdce a symbolizuje jaro a symbolizuje jaro více než kterýkoliv jiný strom.

Břízy jsou stromy severu a už od pravěku tam byly uctívány. Snášejí lépe než jiné stromy mráz a dlouho byly vůbec jedinými stromy například na Islandu a v Grónsku. V zemích, kde zima trvá tak dlouho a je tak tmavá, je radost ze začátku jara o to větší. A jaro je spojeno s břízami.

"Velká matka", bohyně našich předků, byla uctívána v podobě břízy. Ve všech kulturách se jarní probuzení přírody uctívalo. Spojení nebe se zemí napodobovaly na polích královské, kněžské a milenecké páry, aby probudily v zemi plodivou sílu. Z těchto divokých obřadů se později vyvinuly "čarodějnické slavnosti" - odtud i Valpuržina noc, naše pálení čarodějnic v noci na prvního máje. Přetrval také zvyk zdobit v tento den vchod do domu mladými břízkami.

V březové kůře je mnoho vzduchových bublin a nepropouští vodu. Proto potahovali severoameričtí Indiáni březovou kůrou svá kánoe a Laponci z ní zhotovují dokonce pláštěnky a kamaše. V Norsku pokrývají domy šindeli z březového dřeva. Březová kůra obsahuje také mnoho cukru, oleje a vitamínu C, takže v časech nouze se řada lidí zachránila jejím žvýkáním. Březové dřevo hoří i mokré díky vysokému obsahu snadno hořlavého dehtu. Z březového dřeva se zejména v biedermeieru zhotovoval nábytek, dále pak alpské rohy, nádoby a kuchyňské nářadí.

Pro Kelty byla bříza stromem světla, a proto jí zasvětili 24. červen. Lidé narození ve znamení břízy se prý těší dobrému zdraví a vyznačují se skromností. Neznají ctižádost ani ješitnost. A všechnu lásku a porozumění, kterou jim okolí věnovalo, trojnásobně oplácejí.


LÉČIVÉ ÚČINKY

Používané části:
listy - doba sběru červen až září
pupeny - doba sběru březen až květen

Účinné látky:
saponinové glykosidy, silice, xylitol (cukr)

V Číně je bříza známá jako léčivka už po staletí. Listy a pupeny tu sloužily k léčbě vodnatelnosti a revmatických nemocí. Působí močopudně a protizánětlivě. K povzbuzení látkové výměny může sloužit čaj, který posiluje a čistí krev. Dvě lžičky březových listů se zalijí šálkem vařící vody.

U Keltů byla březová voda nápojem krásy. Bičování kůže košťátky z čerstvých březových větviček, které je dodnes zvykem v severských saunách, má možná něco společného se zvykem dělat z březových větví žíly, se kterými výrostci chodili po vesnici a na potkání každého přetáhli. Kdo byl tímto způsobem "ošetřen", byl v následujícím roce chráněn před nemocemi.

Hildegard von Bingen nazývá břízu "štěstí" a používá ji na kožní choroby a vředy. Březové listí však lze užívat i jako chutnou přísadu do salátu. Traduje se, že břízy chrání před čarodějnicemi a démony. Jejich vlídné vyzařování je přímo hmatatelné. Přináší světlo a radost duši.


(Text převzat z knihy Léčivá síla stromů od Gisely Preuschoffové, nakladatelství Ivo Železný)

Kopírování textů těchto stránek není dovoleno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky