Borovice

Borovice, nazývané také sosny, patři k prastarým stromům, které zalesňovaly naši zemi už před tisíci let. Jsou nenáročné a daří se jim jak jednotlivě, tak i ve skupinách a lesích, v písčité půdě a dokonce i na skalách. Snad právě vzhledem ke své skromnosti, vytrvalosti a síle dostala borovice přídomek "matka moudrosti".

Keltové říkali borovici "ohnivý strom". Nejen kvůli jejímu rezavému kmeni, ale především proto, že třísky z jejího smolnatého dřeva výborně hoří a používaly se na louče a pochodně.

Germáni lemovali borovicemi pohřebiště, poradní místa a podobně. Tyto stromy jsou vzhledem ke své síle symbolem dlouhého života a vytrvalosti. Jako všechny stálezelené jehličnaté stromy je i borovice považována za symbol věčného života.

LÉČIVÉ ÚČINKY

Používané části:
mladé výhonky - doba sběru duben až květen
pryskyřice - doba sběru celoročně

Účinné látky:
výhonky - vitamín C, silice
pryskyřice - terpentýn

Již Hippokratés znal léčivé účinky borovice a používal její pryskyřici (Resina pini, dodnes se s ní mimochodem konzervuje řecké víno retsina) k změkčování vředů a na vykuřování.

Vykuřování má dlouhou tradici. O tak zvaných kouřových nocích (Rauchnächte - posledních dvanáct dní v prosinci) chodili sedláci s vykuřovací pánví po domě a chlévech, aby zahnali "zlé duchy". Kouř - zejména ze stromových pryskyřic - má desinfekční účinky, zabraňuje hnilobě a udržuje potraviny déle čerstvé. Tak byly v chrámech přinášeny kouřové oběti, které měly potěšit nejen nosy božstev, ale zaháněly také zlé duchy, jako nákazy a nemoci a jejich nepříjemný zápach.

I v oficiální medicíně je znám účinek sirupu nebo čaje z výhonků borovice. V 1l vody se svaří 100g výhonků. René Anton Starassmann doporučuje vypít během dne po částech jeden až dva šálky tohoto odvaru. Pomáhá při kašli a bronchitidě tím, že zabíjí bakterie a uvolňuje hleny. Také záněty ledvin nebo močového měchýře byly od 12. století léčeny tímto močopudným čajem. Francouzský lékař a aromaterapeut dr. Jean Valnet doporučuje připravovat léčivý čaj z čerstvých šišek. 20-25g šišek se rozmělní ve vodě a svaří. 3 šálky denně mírní potíže dýchacích cest, chřipku i choroby močového ústrojí.

Při revmatismu a poruchách prokrvení se má svařit 200g výhonků v 1l vody a přidat do koupele.

Výborná je také aromaterapeutická esence. K dostání je silice borovice pinie (Pinus pinea) a vysoce účinná silice kleče (Pinus mugo). Tyto éterické oleje působí antisepticky, protizánětlivě, zabíjejí bakterie, uvolňují hleny a povzbuzují prokrvení. Při nachlazení, rýmě a bronchitidě pomáhá inhalace (případně spolu s eukalyptem, kajeputem, myrtou a citronem). Povzbudí se tím také vlastní imunitní síly organismu.

V odpařovací lampě borovicový olej desinfikuje a posiluje, čistí vzduch. Přimícháte-li klečovou nebo piniovou silici do některého rostlinného oleje (např. mandlového, z pšeničných klíčků nebo jojobového), můžete si tím masírovat příslušné části těla při dně, revmatismu a poruchách prokrvení. Používá se k tomu 5-10 kapek silice na 5 lžic oleje. Také přidaná do vody na koupání borovicová silice povzbuzuje, posiluje a dodává energii. Při nachlazení a stresu si dávejte 5 kapek borovicové a 5 kapek citronové silice do vany, abyste se po koupeli cítili svěží a odpočatí.

Při stavech psychického vyčerpání, únavy a podrážděnosti se doporučuje posilující koupel s borovicovou silicí nebo masáž směsí 5 kapek silice na 5 lžic rostlinného oleje. Podle nálady je možné do této směsi přidat ještě 5 kapek neroli (silice z pomerančových květů) nebo pomerančové silice - proti depresi a špatné náladě, nebo 5 kapek levandule - na uklidnění.

Dr. Bach doporučuje svoji borovicovou esenci (není totožná se silicí!) při silných pocitech viny spojených s únavou a malátností a při chybějící radosti ze života.

Borovici se obecně připisuje úzký vztah k lidské duši. Smutní, melancholičtí a bolestínští lidé by se měli u borovic cítit v bezpečí. Při procházkách si vědomě všímejte stromů kolem sebe. Třeba při tom pocítíte, jak vás přitahuje některá borovice. Vyberte si den, kdy budete moc být nerušeni se "svým" stromem. Pozorujte ho nejprve z odstupu, vnímejte celou jeho siluetu. Dejte si při tom na čas. Soustřeďte na strom celou svoji pozornost. Co vidíte? Co vás při tom napadá? Jak na vás ten strom působí? Jak pociťujete kmen, jak korunu? Jaké obrazy se vám vybavují? Opakujte tato cvičení vnímání po několika minutách a zkoumejte, čeho jste si při prvním pozorování nevšimli.

Třeba pocítíte chuť přistoupit blíž a svůj strom obejmout. Můžete na něj položit ruce nebo se k němu přitisknout celým tělem. Říká vám ten strom něco? Věděli jste, že všechny živé bytosti vyzařují energii a že je prokázána komunikace mezi jednotlivými stromy navzájem?

Představujte si chvíli, že jste borovice. Cítíte, jak se vaše nohy jako kořeny pevně přidržují země a jak se z vašeho těla stává kmen s mohutnou korunou...

Třeba se pod borovicí rádi postavíte nebo posadíte a budete jen zhluboka dýchat. Ucítíte, jak se vám pročišťují plíce, a zlepšuje okysličování. Zůstaňte u své borovice, jak dlouho budete potřebovat, a poděkujte jí pak nějakým způsobem za její účast, kterou jste pocítili.

I když vám to nepřineslo žádný mimořádný zážitek, je návštěva stromu podle vaší volby léčivá.

Třeba vás napadne svůj strom namalovat nebo mu věnovat báseň.

Podle keltského stromokruhu se lidé ve znamení borovice narodili mezi 24. srpnem a 8. zářím. Jsou prý opatrní, předvídaví, prozíraví a pilní. Projevují stejně zájmu o sebe jako o druhé a jsou vyslovení praktici.


(Text převzat z knihy Léčivá síla stromů od Gisely Preuschoffové, nakladatelství Ivo Železný)

Kopírování textů těchto stránek není dovoleno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky