Bambucké máslo

Bambucké máslo je tuk extrahovaný ze semen stromu máslovníku afrického (Vitellaria paradoxa, syn. Butyrospermum parkii) z čeledi zapotovitých, který roste převážně v subsaharské Africe v pásu savan.
(Citace: Wikipedie)

Máslovník je divoce rostoucí strom. Přezdívá se mu strom života a je posvátný. Jeho plody se nesmějí trhat, sbírají se až po spadnutí na zem. Tuto činnost mají na starosti domorodé ženy, které si tím zároveň zlepšují svou ekonomickou situaci.

Bambucké máslo se používá pro kosmetické účely, vnitřní použití není známo. Má mírně smetanovou až nažloutlou barvu a typickou, jemně oříškovou vůni, která však není příjemná všem lidem. Proto se vyrábějí tzv. dezodorizovaná másla, některá i bělená. Ovšem - pokud chceme čistý přírodní produkt, sáhneme raději po divokém, voňavém a neběleném bambuckém másle.


LÉČIVÉ A KOSMETICKÉ ÚČINKY BAMBUCKÉHO MÁSLA:

Jedna z nejdůležitějších vlastností bambuckého másla je jeho vysoký hydratační účinek. Pleť zachovává velmi jemnou a ošetřenou. Je možné použít jej místo pleťového krému (spíše na noc) i jako pleťovou masku. Blahodárné účinky má také na vlasy - při zábalech a vlasových maskách. Pomáhá při suchých konečcích a proti lupům.

Bambucké máslo obsahuje mnoho látek s biologickou aktivitou, vitamínů a nezmýdelnitelných látek. Pokožku chrání, zklidňuje a obnovuje ji, pomáhá léčit kožní skvrny, svědění a kožní ranky. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Je výborné při léčení spálenin od slunce a popálenin jiného původu. Díky svému složení zabraňuje tvorbě vrásek a revitalizuje pokožku i vlasy.

Blahodárné účinky pozorujeme zejména při suché pokožce, svědění, vyrážkách, ekzému, lupence a dermatitidě. Bambucké máslo také pomáhá v prevenci strií a odstraňování zrohovatělé kůže. V létě využijeme jeho blahodárné účinky při bodnutí hmyzem, v zimě naopak při popraskání kůže z chladného počasí a suchého vzduchu. Pomáhá nám také snáze překonávat různé kožní alergie včetně akné, je vynikající pro citlivou pleť.

Bambucké máslo poskytuje přirozenou ochranu proti přílišnému působení slunečních paprsků - přirozeně obsahuje UV filtr 4. Po opalování pokožku skvěle ošetří, při spálení pomůže s regenerací a léčením.

Dále pomáhá při namožených kloubech, svalech, natažených šlachách, ale také při artritidě, revmatu nebo bolestech kloubů. Ocení jej jak sportovci, tak starší lidé. Je blahodárné při péči o nehty a ozdravění polámaných a slabých nehtů.

Některé zdroje doporučují použít lžíci bambuckého másla do koupele - nahradí tak koupelový olej a následnou pokoupelovou péči o vysušenou pokožku. Bambucké máslo je samozřejmě vynikající také na masáže.


OBSAH BLAHODÁRNÝCH LÁTEK:

Nenasycené mastné kyseliny: olejová, palmitová, linolová a stearová, jejichž společné působení zajistí pružnou a hladkou pokožku. Vitamíny A, E a F, jež se v kosmetických přípravcích používají jako pěstící a zkrášlovací složky, vitamín A zejména v boji proti vráskám. Voskové estery, terpeny, fytosteroly a důležitá kyselina skořicová, která působí jako UV ochrana, antioxidant a regenerační prvek.


UPOZORNĚNÍ:

! Účinky zde uvedené není možné brát jako 100% funkční léčbu různých onemocnění a to ani v případě, že je v popisu toto onemocnění uvedeno! Není možné zanedbávat rady lékaře. Uvedené informace o účincích jsou čerpány ze starých herbářů, odborných publikací a v neposlední řadě se opírají o přímé zkušenosti uživatelů.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě akutních onemocnění, jako jsou například infekční onemocnění (bakteriálního nebo virového původu). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické nebo na tzv. doléčení.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě závažných chronických onemocnění, kdy by vysazení klasických léků vedlo ke zhoršení zdravotního stavu nebo ke smrti pacienta (například cukrovka, roztroušená skleróza a mnoho jiných). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě těžkých úrazů. Mohou se však používat jako podpůrná léčba k posílení těla, pro regeneraci a zhojení.