Zvýší nám minimální mzdu!

Drobné zamyšlení drobného živnostníka

Zvýší nám minimální mzdu!   Huráááá!

No vlastně... tak od začátku:

Od 1.1.2018 vešlo v platnost nařízení vlády 343/2017 Sb., týkající se také průměrné mzdy a s tím spojených dalších finančních zájmů jednotlivců i státu.

Zároveň s tím došlo k navýšení minimální mzdy zaměstnanců z 11 000,- na 12 200,- měsíčně.

A současně - došlo k velkému skoku v navýšení sociálního a zdravotního pojištění pro OSVČ (živnostníci, podnikatelé).

Nejspíše tomu všemu vůbec nerozumím, ale tak nějak mi přijde, že to všechno spolu souvisí. A to se mi nelíbí. Proč?

Protože já jakožto živnostník nemám s minimální ani průměrnou mzdou vůbec nic společného. Můj výdělek je plně závislý na tom, jak budu pracovat a co jsou ochotní mi zaplatit zákazníci. Záruka minimální mzdy se mě osobně vůbec netýká.

A tak trochu mi připadá, že velký skok v navýšení sociálního a zdravotního pojištění pro OSVČ souvisí s navýšením minimálních mezd. Konkrétně - aby bylo z čeho tyto mzdy vyplácet, je třeba někde více vybrat.

Ne, že bych to zaměstnancům nepřála. Přeji jim to, opravdu. Ale nelíbí se mi, že jim ten státem slíbený nárůst minimální mzdy mám platit já.

-   -   -   -

Možná se však pletu a výše zmíněné body spolu skutečně nesouvisejí. V každém případě mi to vyplynulo z těchto konkrétních událostí:

Pro rok 2018 pro OSVČ vzrostla (naprosto nepoměrně) záloha na zdravotní a sociální pojištění. Oproti roku 2017 na zdravotní pojištění o 118,- a na sociální pojištění o 128,- měsíčně. Což je více než dvojnásobek oproti vzrůstu na začátku roku 2017.

Jen pro srovnání - v minulých letech minimální zálohy také vždy vzrostly, ale řádově o 30 až 60 korun. Nyní je to až o 128 korun měsíčně. Za rok 2018 se tedy vybere na zálohách min. o 2568,- více za rok a jednu OSVČ (v závisloti také na způsobu výběru).

Důvodem je nařízení vlády 343/2017 Sb., která mimo jiné upravuje (navyšuje) výši průměrné mzdy. Podrobnější vysvětlení je například tady.

Zároveň vzrostla výše minimální mzdy. A zároveň zálohy na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ a to naprosto neúměrně oproti minulým letům, alespoň od roku 2009.

Že by to opravdu nemělo žádnou souvislost? Ovšem kde ty peníze na nárůst zákonem stanovených minimálních mezd vzít? Z platů poslanců a senátorů? Asi ne...