Podnikatel na úřadě práce - výhra pro lenocha?

Jak bylo řečeno v předchozích článcích - povinnosti podnikatelů jsou rozsáhlé, naopak jejich výhody a práva pramalé. Další (a snad už poslední) věcí, která se často přetřásá, je přítomnost drobných živnostníků na úřadě práce. Podívejme se tedy, proč živnostníci na úřad práce chodí a jaké to má pro ně výhody.

Nejdůležitější a velmi často jediný důvod, proč živnostník přeruší své podnikání a zaeviduje se na úřad práce, je to, že kvůli nízkým nebo žádným příjmům nemá peníze na placení sociálního a zdravotního pojištění. Jak jsme si ukázali v článku Zdravotní a sociální pojištění - podnikatelé vs. zaměstnanci, tato dvě pojištění jsou podnikatelé nuceni platit každý měsíc bez ohledu na výši svého příjmu, a minimální částka obou dohromady je 4596,- (pro rok 2019). Pokud ale přeruší činnost a zaevidují se na úřad práce, toto pojištění za ně odvádí stát. Nemusí si ho platit sami.

Představte si, že Vaše živnost je závislá na počasí - dejme tomu, že můžete pracovat od března do října. Hrubý měsíční výdělek je 20000,- a z toho zaplatíte 4596,- na soc. + zdrav. pojištění. V měsících listopad až únor nevyděláváte vůbec nic, ale stejně musíte každý měsíc zaplatit 4596,-. Když zprůměrujete příjem za celý rok (tedy hrubý příjem za 8 měsíců mínus soc+zdrav za 12 měsíců), zjistíte, že jste na 8737,- za měsíc.

Když ale půjdete na 4 měsíce na úřad práce, nemusíte platit sociální a zdravotní pojištění, máte tedy příjem 10 269,- měsíčně.

Z tohoto příjmu ale stále platíte ostatní náklady na podnikání - materiál, služby, pracovní pomůcky atd. Nemáte žádného zaměstnavatele, který vám to proplatí a jak jsme si vysvětlili v článku Co jsou to daňové odpisy, stát vám tyto náklady opravdu neproplatí. Nejedná se tedy ještě zdaleka o čistý měsíční příjem. Ten je o dost nižší.

NA ÚŘADĚ PRÁCE NEPOBÍRÁ PODNIKATEL ŽÁDNOU PODPORU


Nemá na ni nárok. Ten získává, až když podniká 12 měsíců v kuse a její výše se odvíjí od minimálního vyměřovacího základu sociálního pojištění. Nikoliv od příjmu, tak jak je to u zaměstnanců. Výše podpory v nezaměstnanosti u živnostníka je tedy nižší než podpora v nezaměstnanosti u zaměstnaného člověka.

Jediná výhoda pro podnikatele je ta, že sociální a zdravotní pojištění za něj platí úřad práce, protože on sám na to v měsících bez zakázek prostě nemá. A proto se na úřad práce hlásí.

Stejný případ jsou živnostníci, kteří, sice mohou podnikat celý rok a nejsou závislí na počasí, ale kteří z nějakého důvodu určitý čas zakázky nemají.

A samozřejmě - ani živnostník NESMÍ při pobytu na úřadě práce svou živnost vykonávat nebo jakkoliv jinak vydělávat peníze. Pouze, pokud mu to úřad práce dovolí a to do výše 4000,-/měs. hrubého.

Byrokracii a běhání po úřadech v okruhu i 20 kilometrů v případě, že se živnost pozastavuje a nastupuje na úřad práce a naopak, kdy se živnost zase obnovuje, zde nebudu popisovat. To je kapitola sama pro sebe.

Když to tedy shrnu. Pokud jde živnostník na úřad práce, neznamená to, že je to lenoch a nemakačenko, který chce jen brát podporu a ždímat poctivé zaměstnance na jejich odvodech a daních.

Kopírování textů těchto stránek není dovoleno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky