Ostropestřecový olej

Olej z ostropestřce je cenný dietetický produkt. Vysoké profylaktické vlastnosti oleje ze semen ostropestřce jsou spojeny s komponenty, které jsou v něm obsaženy:
chlorofyl, karotenoidy, tokoferoly, komplex polynenasycených mastných kyselin (vitamín F).Má protizánětlivé, epitelizující a hojivé účinky. Je to efektivní hepatoprotektor. Předchází vstřebávání toxických sloučenin, které se dostávají do organizmu spolu s vodou a stravou. Chrání organizmus před ničivým účinkem chemických sloučenin, které se do něj dostávají.
Má protivředové působení, napomáhá hojení ran a popálenin (i od slunce), opruzenin kůže. Zvyšuje odolnost organizmu, posiluje imunitu.

POUŽITÍ:
- cirhóza a tuková dystrofie jater;
- hepatitida, napadení jater v důsledku užívání alkoholu;
- vředové onemocnění žaludku a dvanácterníku;
- akutní a chronická gastritida;
- cholecistocholangit, diskenéze žlučových cest;
- paradontóza a stomatita;
- poškození kůže a popáleniny (chemické, termické), špatně se hojící rány.

Olej ostropestřce se také používá při léčebné masáži v kosmetice.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) se užívá k léčení již od antického Řecka a Říma. Jeho účinnost z největší části vychází z komplexu tří složek známých pod souhrnným názvem silymarin. Mezi léčivé účinky této rostliny patří schopnost posilovat játra, jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Játra zpracovávají živiny včetně tuků a dalších součástí potravy. Dále neutralizují a detoxikují četné látky: léky, drogy, chemické příměsi potravy a alkohol. Ostropestřec také pomáhá chránit játra řízením spotřeby glutationu, sloučeniny podobné aminokyselinám, která je nezbytná pro detoxikační procesy. Studie navíc prokázaly, že dokáže zvýšit koncentraci glutationu až o 35 procent. Je to tedy účinná stráž limitující množství jedů, které mohou játra v určité době zpracovat. Ostropestřec je také mocným antioxidantem. V prevenci poškození buněk vysoce reaktivními molekulami volných radikálů je ještě výkonnější než vitaminy C a E. Podporuje tvorbu nových zdravých jaterních buněk, které postupně nahrazují buňky staré a poškozené. Zmírňuje rovněž celou řadu závažných jaterních onemocnění včetně virových infekcí a cirhózy. Léčivka je tak účinná, že se někdy podává v injekční formě na odděleních intenzívní péče ke zdolání zhoubných účinků jedovatých hub devastujících jaterní tkáň. Může být také prospěšná při ochraně jater alkoholiků, protože nadměrný konzum alkoholu vyčerpává glutation.

U nemocných rakovinou snižuje ostropestřec možnosti lékového poškození jater chemoterapií. Bylina také zklidňuje záněty a může zpomalovat bujení kožních buněk při psoriáze (lupénce). Prospěšná může být i u endometriózy, nejčastější příčině ženské neplodnosti, protože pomáhá játrům zpracovávat hormon estrogen, jehož vysoká hladina zhoršuje bolesti a jiné příznaky tohoto onemocnění. Ostropestřec může prospívat při žlučových kamenech, neboť zlepšuje odtok žluče, trávicí šťávy nabité cholesterolem, z jater do střev, kde pomáhá trávit tuky.

UPOZORNĚNÍ:

! Účinky zde uvedené není možné brát jako 100% funkční léčbu různých onemocnění a to ani v případě, že je v popisu toto onemocnění uvedeno! Není možné zanedbávat rady lékaře. Uvedené informace o účincích jsou čerpány ze starých herbářů, odborných publikací a v neposlední řadě se opírají o přímé zkušenosti uživatelů, se kterými jsem v kontaktu (včetně mě samotné).

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě akutních onemocnění, jako jsou například infekční onemocnění (bakteriálního nebo virového původu). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické nebo na tzv. doléčení.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě závažných chronických onemocnění, kdy by vysazení klasických léků vedlo ke zhoršení zdravotního stavu nebo ke smrti pacienta (například cukrovka, roztroušená skleróza a mnoho jiných). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě těžkých úrazů. Mohou se však používat jako podpůrná léčba k posílení těla, pro regeneraci a zhojení.