Olej z perily

Olej lisovaný za studena ze semen hluchavkovité byliny perily křovité (Perilla frutescens).

Přestože se výtažky z této byliny používají v tradiční čínské medicíně bezmála již více jak 3 000 let, její výborné léčebné účinky jsou na západě stále ještě nedoceněny. Své uplatnění najde především při plicních a dýchacích onemocněních, nervových potížích a gynekologických zánětech.

V oleji ze semen perily křovité se nachází až 60 % omega 3 esenciálních mastných kyselin. Má antialergenní, antikancerogenní, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Je vynikajícím léčebným prostředkem proti astmatu, kašli (zahlenění), plicním infekcím a zároveň jako prevence chřipky a nachlazení. Vhodný je ke snížení rizika a zvládání prvních alergických příznaků, usnadňuje průběh atopického ekzému. Vědeckými pokusy bylo navíc zjištěno, že perila má schopnost snižovat produkci histaminu a cytokinu TNF. Obě tyto látky jsou vyplavovány při alergických reakcích a jsou zodpovědné za všechny průvodní, nepříjemné pocity svědění či zhoršené dýchání. Sami alergici navíc uvádějí, že po dvouměsíčním užívání perily dochází k výraznému zlepšení průvodních jevů alergií. Olej je vynikající např. při kontaktních alergiích, po bodnutí hmyzem, zmírňuje alergické reakce hlavně na pyly, prach, výtrusy z hub a plísní, chrání organismus ve znečištěném prostředí.

Dá se bez nadsázky říci, že olej z perily, podobně jako olej z pupalky, je ideálním léčebným prostředkem pro ženy. Pomáhá v psychicky i fyzicky náročném období přechodu, reguluje otevírání kožních pórů a působí proti přílišnému pocení, zmírňuje křeče, bolesti hlavy a má sedativní a tonizační účinky. Používá se i jako prostředek při léčbě zánětů dělohy. Navíc pomáhá i při pocitech zvracení u těhotných žen.

V odborné literatuře jsou navíc popisovány i jeho léčebné účinky při léčení rakoviny, především pak rakoviny prsu a tlustého střeva, dále pomáhá při opakovaném infarktu, při zvýšeném riziku trombóz, revmatických zánětech a zánětech konečníku, rovněž také při auto-imunních chorobách. Velmi dobré výsledky se dostavují také při léčení Alzheimerovy choroby.

Olej ze semen perily je díky svým silným antioxidačním vlastnostem vyhledávaným konzervačním prostředkem při výrobě tradiční sójové omáčky.

U nás se tento olej vyskytuje v některých lécích. Užíváním samostatného oleje po lžičkách však nezatěžujete zbytečně organizmus dalšími nežádoucími látkami.


Perila křovitá - Perilla frutescens

Perila křovitá (Perilla frutescens) je poměrně nenáročná jednoletá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Pochází z Číny a Indie, kde se vyskytuje ve výškách asi 1 200 m. Pěstují se především dva druhy: perila křovitá (Perilla frutescens) a perila kadeřavá (Perilla crispa). Perila je tradičně užívána v čínské medicíně jako prostředek proti kašli (zahlenění) a astmatu a to buď samostatně, nebo ve spojení s dalšími bylinkami. Listy perily se díky své příjemně štiplavé chuti užívají při přípravě pokrmů stejně jako například bazalka či koriandr. Má sladce citrónovou chuť a v moderní kuchyni začíná být opravdu velmi oblíbenou bylinkou. Chuť lze označit jako něco mezi bazalkou a mátou.

UPOZORNĚNÍ:

! Účinky zde uvedené není možné brát jako 100% funkční léčbu různých onemocnění a to ani v případě, že je v popisu toto onemocnění uvedeno! Není možné zanedbávat rady lékaře. Uvedené informace o účincích jsou čerpány ze starých herbářů, odborných publikací a v neposlední řadě se opírají o přímé zkušenosti uživatelů, se kterými jsem v kontaktu (včetně mě samotné).

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě akutních onemocnění, jako jsou například infekční onemocnění (bakteriálního nebo virového původu). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické nebo na tzv. doléčení.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě závažných chronických onemocnění, kdy by vysazení klasických léků vedlo ke zhoršení zdravotního stavu nebo ke smrti pacienta (například cukrovka, roztroušená skleróza a mnoho jiných). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě těžkých úrazů. Mohou se však používat jako podpůrná léčba k posílení těla, pro regeneraci a zhojení.

Kopírování textů těchto stránek není dovoleno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky