Domácí přírodní pleťový krém

Výhody:
1) kvalitní složení z přírodních produktů bez chemie
2) velmi nízká cena v porovnání s kupovanou kosmetikou

Domácí výroba pleťového krému je více než jednoduchá (zhruba 20 minut jednoduchých činností) a má mnoho výhod oproti kupované kosmetice.

V prvé řadě je to složení. Do krému si dáte přesně ty suroviny, které chcete a o kterých víte, že Vaší pleti dělají dobře. Navíc do něj nedáváte mnoho dalších nepotřebných látek - bělidel nebo naopak barviv, umělých konzervantů, chemických emulgátorů a syntetických parfémů.

Další (a rozhodně ne nepodstatná) věc je cena takto vyrobeného krému. I když suroviny, které nakoupíte, jsou kvalitní a drahé, množství krému, které z nich vyrobíte je tak velké, že v přepočtu na 50 g krému Vás cena vyloženě zaskočí. V závislosti na použitých surovinách je to cca 50 - 70 Kč za 50 g krému. Oproti 300 Kč, které běžně za stejné množství dáváme, je to cena až neuvěřitelná.

Návod na výrobu pleťového krému jsem získala z nádherných stránek Mýdlotéka u tří lilií, jen jsem trochu upravila suroviny a jejich poměry tak, aby krém vyhovoval přesně mně (a mojí mamince :-)). Určitě zde nebudu popisovat detailní postupy, návody a různé zajímavé receptury. Ty jsou již na mnoha zajímavých stránkách a e-shopech, stačí zadat do googlu :-). Jde mi jen inspirovat Vás k šetrnější péči o tělo a ukázat, že to jde i jednoduše doma a bez utrácení spousty peněz.

Pro inspiraci uvedu tři e-shopy:
Mýdlotéka u tří lilií
Ekokoza
Zdravé oleje


Postupně sem budu přidávat i další obměny pleťového krému, podle toho jak budu experimentovat. U každého také uvedu cenu přepočtenou na 50g krému, celkové množství, které jsem z jedné dávky vyrobila a dobu trvání celé akce.MANDLOVÝ KRÉM S HEŘMÁNKEM

Olejová fáze:
- 25g mandlového oleje oleje
- 15g bio bambuckého másla z divoce rostoucích rostlin, nebělené, neparfémované
- 12g emulgátoru Emulgační vosk č. 3

Vodní fáze:
- 100g bylinné vody doma vyrobené vyluhováním heřmánku
- 1 lžička našeho domácího medu (pokud nemáte včely, jakože většina asi nemá, kupte med přímo od včelaře nebo z důvěryhodného zdroje, ne v supermarketu. Ani v případě, že se to bude tvářit jako bio med (z Číny). To raději med vynechte a do krému nedávejte)

Další složky:
- 40 kapek esenciálního oleje pro kosmetické použití "Mandlová" nebo "Medová" nebo "Heřmánková" (ale může být jakýkoliv jiný)
- 20 kapek Grepavitu (přírodní výtažek z grepových jadérek - má vitamín C, další velmi prospěšné látky a působí jako konzervant. Popřípadě lze použít jiný přírodní konzervant, je jich dost)
- 20 kapek Cosgardu (konzervant povolený pro biokosmetiku)
- 10 kapek vitamínu E v oleji
- 2 ml mateří kašičky

Celkové množství krému: cca 150g

Cena za 50g: 40,- (pouze za suroviny, bez energie, času a vody na mytí)

Doba přípravy: 30 minut
ARGANOVÝ KRÉM

Olejová fáze:
- 20g bio arganového oleje (nemusí být bio)
- 20g bio bambuckého másla z divoce rostoucích rostlin, nebělené, neparfémované (nemusí být bio)
- 10 kapek vitamínu E v oleji
- 12g emulgátoru Olivem 1000 (šetrný, vyráběný z olivového oleje, ale jsou i jiné vhodné)
- 2 ml mateří kašičky

Vodní fáze:
- 100g bylinné vody doma vyrobené macerací nařezaných kopřiv s přídavkem lipových pupenů a mladých listů, třešňových květů a květů planého rybízu (vše nařezané) - zkrátka toho, co zrovna bylo na zahradě :-)
- 1 lžička našeho domácího medu (pokud nemáte včely, jakože většina asi nemá, kupte med přímo od včelaře nebo z důvěryhodného zdroje, ne v supermarketu. Ani v případě, že se to bude tvářit jako bio med (z Číny). To raději med vynechte a do krému nedávejte)

Další složky:
- 20 kapek esenciálního oleje pro kosmetické použití "Cashmere cream" (ale může být jakýkoliv jiný, který Vám voní, popřípadě nemusí být žádný - záleží na tom, jak Vám výsledný krém bude vonět
- 20 kapek Grepavitu (přírodní výtažek z grepových jadérek - má vitamín C, další velmi prospěšné látky a působí jako konzervant, tento bych nevynechávala. Popřípadě lze použít jiný přírodní konzervant, je jich dost)

Celkové množství krému: 160g

Cena za 50g: 63,- (pouze za suroviny, bez energie, času a vody na mytí)

Doba přípravy: 20 minut