Brutnákový olej

Brutnákový olej je bohatý zdroj kyseliny gama-linolenové, kterou tělo přetváří na prostaglandin E1, který má protizánětlivé účinky.

V kosmetice:

Brutnákový olej pomáhá obnovovat vnitřní vrstvy kožních buněk. Používá se při ekzémech, pokožku hydratuje, zmírňuje svědění a celkově pokožku léčí. Má blahodárné účinky na vlasy, vlasové folikuly a vlasovou pokožku. Pomáhá oddálit plešatost a při vypadávání vlasů.

Pro tělesné zdraví:

Brutnákový olej prospívá tělesnému růstu obecně, je důležitý pro metabolismus, zdravé kosti a fungování mozku. Některé studie ukazují, že při artritidě brutnákový olej pomáhá zmírnit citlivost kůže, otoky a ztuhlost kloubů.

Užívání brutnákového oleje v těhotenství přispívá k menší bolestivosti při porodu a zrání děložního hrdla. Během těhotenství je možné tento olej užívat však pouze po poradě s lékařem!

Brutnákový olej zvyšuje rychlost metabolismu a pomáhá tak při hubnutí, zejména v oblasti pasu. Napomáhá snižování krevního tlaku a může být prospěšný při léčbě cystické fibrózy. Bylo dokázáno, že brutnákový olej je užitečný při léčbě atopické dermatitidy.

Mastné kyseliny obsažené v brutnákovém oleji mohou minimalizovat zánět spojený s progresivní nervovou poruchou. Olej zpomaluje postup roztroušené sklerózy. Při dlouhodobém užívání přispívá ke zdravému vývoji nervové soustavy. Brutnákový olej je také známý svou účinností na zmírnění kašle a bolestí v krku.

Další léčivé účinky jsou popisovány při bušení srdce, posílení srdeční činnosti a zmírnění premenstruačního syndromu. Má hojivé a regenerační účinky, působí blahodárně na popáleniny, při vnitřním užití pomáhá při nadýmání.

UPOZORNĚNÍ:

! Účinky zde uvedené není možné brát jako 100% funkční léčbu různých onemocnění a to ani v případě, že je v popisu toto onemocnění uvedeno! Není možné zanedbávat rady lékaře. Uvedené informace o účincích jsou čerpány ze starých herbářů, odborných publikací a v neposlední řadě se opírají o přímé zkušenosti uživatelů.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě akutních onemocnění, jako jsou například infekční onemocnění (bakteriálního nebo virového původu). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické nebo na tzv. doléčení.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě závažných chronických onemocnění, kdy by vysazení klasických léků vedlo ke zhoršení zdravotního stavu nebo ke smrti pacienta (například cukrovka, roztroušená skleróza a mnoho jiných). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě těžkých úrazů. Mohou se však používat jako podpůrná léčba k posílení těla, pro regeneraci a zhojení.