Rakytníkový olej

Rakytník řešetlákový si v poslední době získává čím dál větší oblibu díky svým výrazným léčivým vlastnostem. Dalo by se říci, že v lidském těle není oblast a potíž, kde by se rakytníkový olej neuplatnil jako významný pomocník.

Za studena lisovaný olej z plodů a listů rakytníku řešetlákového - Hippophae rhamnoides L. obsahuje komlex nenasycených mastných kyselin (60,1%), mononenasycených mastných kyselin (28,3%), nasycených mastných kyselin (11,6%), z toho: kyselina linolová 59,2%, olejová 28,1%, palmitová 6,3%, stearová 3,9%; beta karoten - 200 mg/100g, vitamín E - 62,8 mg/100g.

Je to přírodní koncentrát mastných kyselin, vitamínů - E, F, P, K, A, B a C - a hlavně karotenu, kterého obsahuje několikrát více než mrkev a dýně. Důležitý je i vysoký obsah vitamínu E, jenž je významným antioxidantem, zabraňuje sklerotizaci cév a tím snižuje riziko infarktu myokardu.


Použití:
- působí jako biogenní stimulátor, celkově posiluje organismus
- má antidepresivní a antistresový účinek
- zaujímá výraznou pozici při eliminaci potíží zažívacího traktu
- rozpouští hleny
- napomáhá odbourávání toxických látek v těle
- regeneruje epitel kůže při omrzlinách a jakýchkoliv popáleninách
- úspěšně se používá při gynekologických potížích
- vhodný při nachlazení, rýmě a zánětu dutin
- účinný při nehojících se poraněních
- upravuje hladinu cholesterolu
- vhodný k ošetření hemoroidů
- vhodný při ekzémech, akné a oparech
- vhodný na posílení zraku


Rakytníkový olej působí proti bolesti, má hojivé a protizánětlivé účinky. Je vhodný při léčení omrzlin, při termických a chemických popáleninách a popáleninách z ozáření, při hojení popálenin oční rohovky.

Při omrzlinách a popáleninách prvního a druhého stupně
se rakytníkovým olejem potírají postižené části kůže dvakrát denně. Optimální je aplikovat olej co nejdříve po poškození či úrazu. Je třeba vzít v úvahu barvící efekt rakytníkového oleje, který přetrvává i několik dní. Může zabarvit i prádlo.

Při hlubokých tepelných popáleninách
napomáhá rakytníkový olej regeneračním procesům v těchto ranách a přípravě podmínek pro transplantaci kůže. Všeobecně je nutné poznamenat, že rakytníkový olej při léčení popálenin je díky svým vlastnostem srovnatelný se spermacetovým tukem, který se získává z lebečních dutin vorvaňů.

Rakytník dobře hojí i neinfikované rány. V těchto případech se převazy provádí jednou denně a to tak, že se na ránu přikládá gázový tampon lehce napuštěný rakytníkovým olejem.

Velmi dobrý léčebný efekt je také při takových onemocněních jako je šupinovitý ekzém, neurodermitidy, opary, při léčení a profylaxi lokálních popálenin z ozáření, které vznikají při terapii některých onkologických onemocnění. Jsou to především onemocnění jícnu, močového měchýře, konečníku, ženské pohlavní oblasti. V těchto případech se před ozařováním vkládají do dutých orgánů tampony napuštěné rakytníkovým olejem nebo se provádějí olejové nálevy.

Rakytníkový olej se s úspěchem používá při gynekologických zánětlivých onemocněních, při léčení eroze děložního čípku, zánětech pochvy, zánětech sliznice krčku dělohy. Dobrý léčebný účinek je pozorován i při zánětlivých onemocněních konečníku.Jestliže někdo u vás v rodině trpí záněty nosní sliznice, záněty hrtanu, hltanu a angínami, pak i zde rakytník poskytne neocenitelnou službu.

Je nutné v průběhu týdne 2-3 krát denně potírat sliznice nosu a hrdla vatovým tamponem navlhčeným rakytníkovým olejem. Lidem, kteří trpí zánětlivými onemocněními dásní a paradentózou, je vhodné přikládat tampon napuštěný rakytníkovým olejem na zanícené místo na 10-15 minut. Tuto proceduru je možné opakovat 1-2 krát denně v průběhu týdne až čtrnácti dnů.

Rakytníkový olej zaujímá zvláštní pozici při léčení onemocnění zažívacího traktu, především při vředovém onemocnění žaludku a dvanácterníku a při gastritidě. Při těchto onemocněních se doporučuje užívat olej po jedné čajové lžičce 15-20 minut před jídlem 3-4 krát denně v průběhu jednoho měsíce. Týká se to především jarního a podzimního období, kdy dochází k zhoršení projevů těchto chorob. Během prvních 3-4 dnů užívání oleje může nastat přechodné zhoršení příznaků onemocnění, které je brzy vystřídáno rychlým zlepšením. Je třeba zdůraznit, že léčebné účinky rakytníku v mnoha případech převyšují účinky moderních chemických léčivých prostředků.


UPOZORNĚNÍ:

! Účinky zde uvedené není možné brát jako 100% funkční léčbu různých onemocnění a to ani v případě, že je v popisu toto onemocnění uvedeno! Není možné zanedbávat rady lékaře. Uvedené informace o účincích jsou čerpány ze starých herbářů, odborných publikací a v neposlední řadě se opírají o přímé zkušenosti uživatelů.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě akutních onemocnění, jako jsou například infekční onemocnění (bakteriálního nebo virového původu). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické nebo na tzv. doléčení.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě závažných chronických onemocnění, kdy by vysazení klasických léků vedlo ke zhoršení zdravotního stavu nebo ke smrti pacienta (například cukrovka, roztroušená skleróza a mnoho jiných). Mohou však pomoci při jejich prevenci, mohou se použít jako podpůrná léčba při léčbě klasické.

! Přírodní produkty všeobecně pojato neslouží k léčbě těžkých úrazů. Mohou se však používat jako podpůrná léčba k posílení těla, pro regeneraci a zhojení.

Kopírování textů těchto stránek není dovoleno.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky